24 Lut Brak komentarzy admin AutoRap , ,

Młodzi ludzie poszukując zatrudnienia często popełniają wiele błędów. Jest to wynikiem przede wszystkim z minimalnego doświadczenia. Jednym z elementarnych błędów w tej dziedzinie jest to, że najczęściej pierwsza praca ma dostarczyć jako taki zarobek, który będzie dodatkiem do oszczędności. Młodzi ludzie wybierają bez wyjątku tymczasowe korzyści, nie planując przy tym swojej ścieżki rozwoju zawodowego. Co zrobić, aby wyeliminować takie błędy i jakie mogą z tego powstawać pozytywy?

Poradnictwo w zawodzie – praca na start

Doradca zawodowy powinien być zatrudniony we wszystkich szkołach średnich, tak by ułatwić młodym ludziom planowanie sukcesu. Niestety, w rzeczywistości jest to mrzonka. Nierzadko brak czytelnie określonych planów zawodowych kończy się wytypowaniem nietrafionego kierunku studiów, po skończeniu którego albo nie można znaleźć zadowalającego zatrudnienia albo też niezmiernie prędko ujawnia się wypalenie w zawodzie. By tego uniknąć warto jak najwcześniej odwiedzić konsultanta zawodowego. U takiego fachowca trzeba wypełnić profilowane testy, na podstawie których mogą być doprecyzowane umiejętności zawodowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku introwertyków. Ciężko bowiem wyobrazić sobie osobę, która zazwyczaj jest odcięta, w funkcji sprzedawcy lub barmana. Oczywiście, może taka osoba poprawnie wykonywać powierzone jej obowiązki, ale mało prawdopodobne jest, aby czerpała z pracy satysfakcję i dotarła na sam szczyt kariery zawodowej.

Benefity z konsultacji ze specjalistą

Korzystając z konsultacji zawodowych można liczyć na jakiekolwiek benefity. Przede wszystkim powiększa się prawdopodobieństwo, że wyszukana praca stanie się zadowalająca. Jak pokazują badania, satysfakcja z powierzonych obowiązków przenosi się bezpośrednio na ogólny poziom przyjemności z życia. Następnym pozytywem jest to, że doradca zawodowy zatroszczy się o to, aby kariera została odpowiednio przemyślana. Jest to istotne zwłaszcza dla młodych ludzi, które poszukują pierwszej pracy. Dobrze zwrócić uwagę, aby każda praca, prócz środków finansowych przysparzała również plusy w formie zdobywanego doświadczenia. Dzięki takiemu podejściu można będzie stale się rozwijać i piąć na kolejne szczeble kariery. Można wyobrazić sobie szczególny przykład. Młody człowiek marzy o tym, aby zostać bankierem. W liceum dorabia, roznosząc czasopisma. Studia upływają na łączeniu nauki z zatrudnieniem za barem. Teoretycznie, po obronie pracy dyplomowej osoba taka ma pełne kilka lat doświadczenia zawodowego. Jednak nie stanie się ono pomocne w zdobyciu wymarzonego stanowiska. Bankierowi nie będą użyteczne przypuszczalnie ani umiejętności barmana ani doręczyciela gazet. Zdecydowanie lepiej taka osoba by zrobiła, jeżeli jeszcze w trakcie nauki uczęszczałaby na praktykę zawodową w placówce bankowej lub staż. Coraz więcej firm prywatnych i publicznych agencji włącza się w organizacje wakacyjnych staży i praktyk, które są świetną okazją do zyskania wartościowego doświadczenia zawodowego. Można sobie przy okazji wyrobić sieć kontaktów, które najprawdopodobniej okażą się niezmiernie użyteczne podczas szukania zatrudnienia w dalszej perspektywie czasu. Należy pamiętać, że dobrze zaplanowana kariera to pierwszy krok do urzeczywistnienia marzeń zawodowych.