Rynek gospodarczy w naszym państwie zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nie do poznania. Przeprowadzając rozmowy z pokoleniem w starszym wieku można się przekonać o tym, że sporo z tych osób przez całe swoje życie było zatrudnionych w jednym zakładzie pracy. Wynika z tego cała masa nieporozumień i sytuacji konfliktowych w relacjach na linii dzieci-rodzice. Rodzice nie potrafią zrozumieć decyzji swoich dzieci o ciągłych zmianach zatrudnienia. Nie mogą oni pojąć tego, że w obecnych czasach rybek pracy jest niezmiernie dynamiczny, że osoby które marzą o tym aby odnieść sukces muszą bez ustaku się rozwijać i szukać alternatywnych dróg prowadzących na samą górę kariery zawodowej.

Etat – możliwość stabilnego zatrudnienia
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem zatrudnienia jest praca na etat. Ma ona niezmiernie dużo korzyści. Między innymi normowany czas pracy, prawo do zwolnień od lekarza jak również płatnych urlopów wypoczynkowych. Jednak bardzo często w przypadku tego rodzaju zatrudnienia zarobki nie są zbyt satysfakcjonujące. Może i pewna stabilność pozwala na komfort psychiczny, jednak dla osób które posiadają żyłkę do biznesu i z wewnętrznym pragnieniem zdobycia sukcesu nie będzie to ścieżka którą można polecić z czystym sercem. Na szczęście elastyczność rynku pracy zapewnia takim osobom możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach.

Praca wykonywana zdalnie
Największe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te w których sporą część stanowi kapitał zagraniczny, coraz częściej odchodzą od tradycjonalistycznych sposobów zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza branży technologicznych, w których nie jest niezbędne wykonywanie pracy w siedzibie firmy. Wiele obowiązków można bowiem wykonywać przy pomocy komputera i internetu. Praca zdalna jest wybitnie popularna w takich zawodach jak na przykład informatycy, graficy komputerowi a także dziennikarze. Jest to doskonały pomysł na zarobek dla osób które z pewnych powodów mają ograniczenia w znalezieniu zatrudnienia – na przykład dla osób niepełnosprawnych które mają trudności w przemieszczaniu się czy też dla młodych matek, którym zależy na tym, aby jak najwięcej czasu przebywać ze swoimi maluchami. Praca świadczona zdalnie ma wiele korzyści. Jedną z najważniejszych z nich jest to, że można ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego pokoju a także pokój hotelowy podczas urlopu.

Własny biznes – jakie korzyści otrzymuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnego przedsiębiorstwa. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Prawdopodobieństwo sukcesu uzależnione jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na samozatrudnienie? Jak pokazuje doświadczenie wielu osób, które zdecydowały się na ten krok, jedną z podstawowych korzyści są wyższe zarobki. Zyskać można także niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując na własny rachunek samemu decyduje się o tym, jak dużo czasu można poświęcić na pracę, a kiedy warto jest odpocząć. Jak widać, rynek pracy jest na tyle elastyczny, że każdy z pewnością znajdzie na nim miejsce. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Czasami potrzeba czasu by znaleźć najbardziej optymalną dla siebie drogę kariery.